Οι 5 πληγές του αποκλεισμού

Written By sagapao13gr.gr on Παρασκευή, 7 Αυγούστου 2015 | 12:10 π.μ.

To Gazzetta.gr καταγράφει τα 5 στοιχεία που «πλήγωσαν» τον Παναθηναϊκό, με αποτέλεσμα να χάσει το... τρένο για τη συνέχεια του Champions League.

Εκ του αποτελέσματος, ο Παναθηναϊκός δεν έμαθε από το περσινό πάθημα με την Σταντάρ και ένα χρόνο μετά βρίσκεται ακριβώς στο ίδιο σημείο, με ακριβώς το ίδιο συναίσθημα. Αυτό της μεγάλης ευκαιρίας που οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν, με αποτέλεσμα για δεύτερη σεζόν να «υποβιβαστούν» από το Champions League στο Europa League.

Το Gazzetta.gr επιχειρεί να αναλύσει τα 6 σημεία που «πλήγωσαν» το «τριφύλλι» και δεν του επέτρεψαν να συνεχίσει στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, κυνηγώντας το όνειρο της εισόδου στους ομίλους...

1. ΑΠΟΥΣΙΕΣ
Η υπέρβαση στο μεταγραφικό μπάτζετ φέτος, έγινε για δύο παίκτες... Για τον Εσιέν και τον Σάντσεθ, για τους οποίους ο Παναθηναϊκός ξόδεψε περίπου 2,1 εκατομμύρια. Όσα δηλαδή έπαιρναν μαζί πέρυσι ο Μπεργκ, ο Πέτριτς, ο Στιλ, ο Νάνο, ο Καρέλης και 3-4 ακόμη Έλληνες ποδοσφαιριστές... Ο ένας ήταν στα πιτς λόγω του προβλήματος στους κοιλιακούς προσαγωγούς και ο άλλος σπίτι του εξαιτίας της αυστηρότατης αποβολής του στο πρώτο παιχνίδι. Στην λίστα των απουσιών όμως προστέθηκαν ακόμη δύο παίκτες: Ο Στιλ και ο Νάνο. Ειδικά αυτή του Ισπανού φάνηκε αρκετά στο δημιουργικό κομμάτι, καθώς ο Πράνιτς μπορεί να έβγαινε μπροστά, αλλά οι σέντρες του δεν ήταν αυτές που θα περίμενε κανείς... Ή τουλάχιστον αυτές που μας έχει συνηθίσει ο Ισπανός συμπαίκτης του, ο οποίος έβρισκε με μεγαλύτερη ευκολία, είτε τον Μπεργκ, είτε τον Καρέλη.

2. ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΔΥΣΤΟΚΙΑ
Παρά τις απουσίες όμως, ο Παναθηναϊκός μέχρι την φάση του πρώτου γκολ που δέχθηκε, είχε ουκ ολίγες ευκαιρίες για να προηγηθεί. Και αν για τα σουτ του Νίνη μπορείς να πεις «ΟΚ το έβγαλε ο Μπρουζες», από τον Καρέλη, αλλά και τον Μπεργκ θα περίμενες να τελειώσουν τουλάχιστον μία από τις ευκαιρίες που είχαν. Ειδικά σε ένα τέτοιο παιχνίδι όπου ξέρεις πως βαδίζεις σε τεντωμένο σχοινί και πως ένα γκολ μπορεί να γείρει την πλάστιγγα της πρόκρισης υπέρ σου. Δεν το έκαναν όμως, με αποτέλεσμα να το πληρώσουν...

3. ΕΛΛΕΙΨΗ ΚΑΘΑΡΟΥ ΜΥΑΛΟΥ
Η εξέλιξη του πρώτου παιχνιδιού έδειχνε οτι ο Παναθηναϊκός είχε αρχίσει να ενηλικιώνεται, αποκτώντας χαρακτήρα... Εκ του αποτελέσματος όμως και παρά το γεγονός οι «πράσινοι» έχουν κάνει βήματα μπροστά, ακόμα υστερούν σε αυτό τον τομέα. Η αντίδρασή τους μετά το πρώτο γκολ, δεν θύμισε σε τίποτα την αντίστοιχη που είχαν στο πρώτο ματς, όπου μετά τα πρώτα λεπτά άρχισαν να πατούν καλύτερα στα πόδια τους και να πιέζουν τους Βέλγους, κερδίζοντας ένα πέναλτι και ισοφαρίζοντας τελικά σε 1-1. Ήταν κάτι παραπάνω από αισθητό οτι η ψυχολογία τους καταρακώθηκε και το άγχος έκανε τα πόδια τους να ζυγίζουν 150 κιλά το ένα, με αποτέλεσμα να χάσουν την τακτική οργάνωση που είχαν επί 53 λεπτά.

4. ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ
Για 53 λεπτά, ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός από τακτικής άποψης. Είχε κλείσει τους χώρους στην άμυνα, πίεζε στο κέντρο και πατούσε συχνά την περιοχή του αντιπάλου. Σε ατομικό επίπεδο όμως δεν είχε το κάτι παραπάνω από κανέναν ποδοσφαιριστή, με εξαίρεση ίσως τον Κουτρουμπή, ο οποίος για όσο αγωνίστηκε έδωσε παραπάνω από ότι μπορούσε. Ο Πράνιτς για παράδειγμα, όσο και αν ήταν επικίνδυνος με τα κατεβάσματα του, οι σέντρες του δεν έβρισκαν συμπαίκτη, ενώ το γκολ του Κουλς μπήκε από το χώρο που είναι δικής του ευθύνης. Ο Μπεργκ κρατούσε την μπάλα, είχε σωστές κινήσεις, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει. Ο Καρέλης ήταν μαχητικός, έτρεχε συνέχεια, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση, ο Ταυλαρίδης έκανε κατάθεση ψυχής αλλά έχασε τον Ουλαρε στην φάση του 3ου γκολ, ενώ και ο Νίνης που ήταν από ο κορυφαίος δεν μπόρεσε ούτε αυτός να κάνει την διαφορά στο επιθετικό κομμάτι, είτε με γκολ, είτε με ασίστ.

5. ΑΛΛΑΓΕΣ
Για 53 λεπτά, ο Γιάννης Αναστασίου έβλεπε τους παίκτες του να ακολουθούν κατά γράμμα τις οδηγίες του, ελέγχοντας το παιχνίδι. Τα δύο γκολ από το... πουθενά που δέχθηκε όμως ο Παναθηναϊκός σε τέσσερα λεπτά, τον ανάγκασαν να ανακατέψει την τράπουλα, προκειμένου η ομάδα να γίνει πιο επιθετική και να κυνηγήσει το γκολ που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση... Ο «Ολλανδός» έκανε το πιο λογικό, καθώς έβγαλε έναν από τους δύο ανασταλτικούς μέσους που υπήρχαν στην εντεκάδα, τον Κουτρουμπή και έβαλε τον Πέτριτς. Ωστόσο δεν δικαιώθηκε, καθώς σε συνδυασμό με την έλλειψη καθαρού μυαλού, οι «πράσινοι» χάθηκαν στο γήπεδο, τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά. Με εξαίρεση το δοκάρι του Καρέλη και το φάουλ του Κροάτη επιθετικού, δεν απείλησαν την εστία του Μπρούζες, κάτι που δεν άλλαξε ούτε με την είσοδο των Λουντ και Κλωναρίδη. Την ίδια ώρα, αμυντικά υπήρχαν πολλά κενά, καθώς το δίδυμο Λαγού-Κουτρουμπή που καθάριζε τα πρώτα κύματα των επιθέσεων από τους γηπεδούχους και έδινε βοήθειες όπου χρειαζόταν η άμυνα, δεν υπήρχε... Έτσι, οι γηπεδούχοι δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και στο 82' κλείδωσαν την πρόκριση.